srebrne sztućce

Srebrne sztućce pięknym wzbogaceniem wnętrz Art Déco

Srebro, to szlachetny, niezwykły i naturalny kruszec, którego właściwości prozdrowotne oraz potencjał estetyczny towarzyszą człowiekowi od wieków. Wykwintne srebro stołowe, bądź różnorakie wytworne i ujmujące srebrne bibeloty, skutecznie i jakże uwodząco dopełnią wyrazu estetycznego dowolnej przestrzeni mieszkalnej. Bez wątpienia w licznych domach znajdzie się godne miejsce dla szykownej srebrnej cukiernicy lub dla srebrnej patery. Tego rodzaju praktyczne przedmioty wykonane ze szlachetnego, dobroczynnego srebra, stanowią zarazem ważne, unikalne elementy sztuki użytkowej, dekoracyjnej. Zdobią każde bez wyjątku wnętrze, swym blaskiem podkreślając rodzinne uroczystości i wszelakie okazje świąteczne, jakie pragniemy celebrować z należytą gracją, otaczając się wówczas nie tylko bliskimi ludźmi, ale także gustownymi przedmiotami, które wesprą nas w kreowaniu doskonałej, ciepłej i eleganckiej, atmosfery. Tymczasem piękne, wyrafinowane srebrne sztućce – wzbogacą swym czarem i wysmakowanym kształtem dom, zaaranżowany w stylu Art Déco…

Styl aranżacyjny o nazwie „Art Déco”, aktualnie przeżywa zasłużony renesans. Współcześni architekci wnętrz czerpią rozległe i unikatowe inspiracje z tej osobliwej, formalnej oszczędności, narodzonej w latach 1919 – 1939. Styl Art Déco zrodził się bowiem wskutek naturalnej tęsknoty za szlachetnością i czystością formy. Toteż wielorakie, nazbyt przepyszne elementy, ze stylu Art Déco – wykluczono, jako że stanowił on przejaw uwielbienia dla czystości i przestronności. We wnętrzach ubranych w stylistykę Art Déco nie ma pola dla nadmiernej – przestudiowanej – strojności, panuje w nich zorganizowana i spójna estetyka, zaś różne elementy designu przydają pojęciu „dekoracyjności” – świeżej definicji. Innymi słowy, współczesne wnętrze zaprojektowane zgodnie z duchem Art Déco, lubuje się w szlachetnych, wyjątkowych przedmiotach, które uroczo zaakcentują swoistą oszczędność stylistyczną, dopełnią ją i ubogacą w sposób subtelny, wdzięczny i elegancki – rzec by: miękki. Dlatego też piękny czynnik dokomponowujący Art Déco – stanowią sztućce ze srebra.

Pierwotni twórcy i aranżerzy Art Déco założyli przede wszystkim projektowanie nade świadome. Przed przystąpieniem do aranżacji danego pomieszczenia, zadawano sobie kluczowe pytania o wpływ rozmaitych przedmiotów i mebli – na funkcjonowanie człowieka w tymże pomieszczeniu. Twórcy ci spoglądali na wnętrze w sposób klasyczny, będąc świadomymi roli światła i swobody przestrzeni w pomieszczeniach, i w życiu mieszkańców. Stąd – również współcześnie – szczególnie srebrne sztućce okażą się idealnym wprost uzupełnieniem mieszkania zorganizowanego w estetyce Art Déco. Mieszkania, w jakim roli światła oraz przestronności – nie sposób nie docenić. Jasne barwy ścian, wygodne oraz jednocześnie piękne meble, należycie oświetlony stół w jadalni czy pokoju gościnnym, wręcz upraszają się o wprowadzenie dodatków ze srebra. Sztućce srebrne wyjdą naprzeciw tym oczekiwaniom, przykuwając uwagę gości i wzmacniając ich poczucie wyjątkowości – ukonstytuują jednakowoż poczucie dobrego smaku Pani domu.

W niezwykłej gamie srebrnych sztućców zawiera się ogromne pole dla osobistej wyobraźni. Srebro jako kruszec stwarza liczne możliwości jego efektywnego wykorzystania, zaś w palecie srebrnych sztućców odnajdziemy zarówno spójne, pełne komplety, wykonane z ręcznie odlewanego srebra, wyposażone w zdobne, ujmujące rękojeści, jak i komplety – na przykład – łyżeczek do kawy, o urodziwych liniach, utrzymanych w estetyce secesyjnej… Bogactwo estetyczne srebrnych sztućców nie przeciąży optycznie mieszkania urządzonego w stylu Art Déco, lecz dopełni wizualnego wysmakowania. Prócz kompletów srebrnych sztućców, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy pokusili się o nabycie na przykład srebrnych szczypców do ciasta. Ich dystyngowany – wręcz galowy – kształt, to uczta dla oka i prawdziwa estetyczna rozkosz dla każdego miłośnika bajecznych wystrojów oraz aranżacji wnętrz. Korzystanie ze srebrnych sztućców oraz szczypców do ciasta, to czysta przyjemność i radość z celebrowania pięknych chwil, dzielonych z rodziną oraz przyjaciółmi.