lampy i żyrandole

Lampy i żyrandole – magia światła we wnętrzach Art Déco

Genezy prądu w sztukach plastycznych, jakim jest Art Déco, należy upatrywać w pragnieniu wyrażenia sprzeciwu wobec Art Nouveau – niezwykle zdobnego nurtu secesyjnego. Art Déco w architekturze wnętrz, jako styl pełen światła, lubujący się w budowaniu poczucia wolności i komfortu, stanowił więc pierwotnie kontrpropozycję wobec Art Nouveau. Zdobnicze motywy roślinne ustąpiły toteż miejsca motywom geometrycznym i czystym, podkreślającym urodę naturalnych surowców i materiałów. Istnieją i dzieła sztuki stosowanej pochodzące z przełomu tychże okresów, które pięknie „grają” we współczesnych wnętrzach, zaaranżowanych w estetyce Art Déco, bądź zainspirowanych ową estetyką. Wśród takowych dzieł bez wątpienia warto podkreślić znaczenie i urodę lamp, lampek i żyrandoli…


Dla estetyki Art Déco, znaczenie światła we wnętrzu – pozostaje walorem wręcz bezcennym. Drugi, równie istotny walor, stanowi umiłowanie perfekcyjnego wykonania przedmiotów. Owe dwie szczególne zalety przewidziane dla nurtu Art Déco, zyskują unikalną możliwość połączenia się w dziełach sztuki użytkowej i dekoracyjnej, jakimi są lampy i żyrandole. Bowiem Art Déco, z uwagi na swe wiodące cechy, interpretowany jest nie jako styl powszedni, lecz elitarny – w pozytywnym rozumieniu tegoż słowa. Jego czystość i reprezentacyjność zarazem współgrają z atmosferą „magii” i ciepła, tworzoną przez odpowiednie żyrandole i lampy.

Intrygującą propozycją dla współczesnego wnętrza w stylu Art Déco, będzie urodziwa lampa stojąca, pochodząca z pierwszej połowy XX wieku, przywodząca na myśl wdzięczne lata 20. bądź 30. Kunsztownie wykonana z chromowanego metalu, której światło ujmuje i rozprasza szlachetnie matowione szkło, przyda wnętrzu – aury słodkiej, jak i wysublimowanej stylowości. Tego rodzaju lampy mogą dopełnić charakteru gabinetu lub sypialni, w zależności od motywów przewodnich, które zdobią klosz. Koniec secesji i początek Art Déco, roztacza sobą bogactwo motywów zdobniczych dla poszczególnych lamp – w bogactwie tymże spotkać można i motywy figuratywne, i roślinne, i nade interesującą, frapującą kolorystykę, np.: błękitne szkło.

Kolejną niezwykłą propozycję stanowi lampa – również stojąca – salonowa lub schodowo-balustradowa. Tego rodzaju ekskluzywne lampy pochodzące z XIX, bądź z przełomu XIX i XX wieku, potrafią zachwycić figuralną podstawą, wykonaną z brązu, przedstawiającą postacie mityczne, dzierżące w dłoniach zwycięską pochodnię, będącą kloszem w kształcie płomienia. Opisywana lampa stanowi wręcz uosobienie magii światła, a więc ciepła i wytworności, roztaczając wokół kuszącą atmosferę tajemniczości.

Mosiężny żyrandol, ubrany w pięć kloszy, wykonanych z opalizowanego szkła, stylizowanych na motywy muszli, wzbudzi piękne skojarzenia z secesyjną dekoracyjnością. Żyrandol ten otuli swoim światłem elegancki salon, czyniąc go miejscem bezpiecznym i kojącym zmysły. Dystyngowany powab tegoż białego kruka wśród żyrandoli, cudnie wpisujących się w styl Art Déco, zapewni mu właściwą ekspozycję nie tylko przy włączonym, ale także przy zgaszonym świetle.

Podobnie wiekowy żyrandol, którego klosze (wykonane z formowanego i mrożonego szkła) osadzono na metaloplastyce, wkraczającej w nurt secesji – zachwyci swym kunsztem, jakże finezyjnym i precyzyjnym. Piękno jego artystycznego wyrazu uwiedzie każdą elegancką Panią domu, emanując ciepłym i jednocześnie luksusowym, odświętnym światłem.