srebrne cukiernice

Ponadczasowe srebro we współczesnych wnętrzach

Srebro przywodzi na myśl estetykę klasyczną, wzbudzając skojarzenia z wnętrzami, których aranżacja opiera się na harmonii, symetrii i równowadze. Tymczasem wielorakie srebrne przedmioty, bibeloty oraz dodatki, a także srebra stołowe, poczynając od łyżeczek, poprzez srebrne cukiernice i patery, wieńcząc wyliczenie na srebrnych kielichach i sztućcach – nadadzą unikalnego, pięknego charakteru jednakowoż nowoczesnemu mieszkaniu i domowi. Bowiem srebro jest surowcem ponadczasowym. Liczne, jakże dobroczynne, właściwości srebra rezonują przyjaźnie z wieloma potrzebami człowieka – z jego zdrowiem, indywidualnym gustem i naturalnym pragnieniem obecności piękna w swym bliskim otoczeniu…

Przedmioty wykonane ze szlachetnego srebra, będące istotnymi przejawami sztuki użytkowej i dekoracyjnej, nie zawsze traktowane są jako swoiście uniwersalne. Częściej rozmyśla się o srebrze jako kruszcu niezwykle określonym i osadzonym w czasie – w konkretnej epoce oraz równie precyzyjnej estetyce. Antyczne lustra w srebrnych ramach, zdobne misy i patery bez wątpienia zharmonizują się z wnętrzem klasycznym, urządzonym w jasnych kolorach – na przykład w domu zaaranżowanym w aurze bieli lub subtelnego beżu. Lecz warto przy tym zwrócić uwagę na aspekt następujący: srebro ubóstwia także sąsiedztwo nasyconych czy silnych kolorów, nie tracąc wówczas niczego ze swego estetycznego powabu i niezaprzeczalnego uroku.

Już w starożytności poznano i doceniono prozdrowotne walory srebra, wykorzystując je do przechowywania żywności – np.: wody. Wraz z nurtem czasu, odkrywano kolejne zalety tego wyjątkowego surowca, stosując srebro do tworzenia przedmiotów zdecydowanie zdobnych (biżuteria). Obecnie srebrne wytwory radują zmysł estetyczny, dbają o zdrowie i o jakość życia człowieka. Pozytywnie oddziaływające na organizm jony srebra i niepowtarzalny wdzięk tegoż materiału, generują szeroki wachlarz dla jego zastosowania w przestrzeni mieszkalnej.

Zgodnie ze znaną sentencją łacińską – tempora mutantur et nos mutamur in illis – czasy istotnie się zmieniają, i my zmieniamy się wraz z nimi. Modyfikują się zatem poszczególne upodobania estetyczne i gusty, a także możliwości aranżacyjne – to prawda. Lecz srebro pozostaje ponadczasowe. Z tegoż względu po srebrne dzieła sztuki stosowanej – zarówno te drobne i „niepozorne”, jak i te najwyższej próby – ze spokojem sięgać mogą miłośnicy estetyk oszczędnych i eleganckich, oraz estetyk zupełnie przeciwnych, a więc odważnych i nowoczesnych, urozmaiconych nutą awangardową.

Zainteresowanie srebrną sztuką zdobniczą najczęściej przejawiają osoby gustujące w stylistyce klasycznej, czujące się dobrze we wnętrzach zachowujących równe proporcje i klarowną, subtelną kolorystykę. Lecz analogicznie do srebra, które „nie lęka się” żadnego koloru ni formy, my również – nie winniśmy obawiać się wprowadzenia do swej przestrzeni mieszkalnej unikalnych elementów ze srebra. Gdy dane wnętrze urządzono przy użyciu bogatej bazy kolorów, srebro bez najmniejszych przeszkód odnajdzie się wizualnie w tego rodzaju charakterystycznym pomieszczeniu. Srebro bowiem lubuje się w czystej, minimalistycznej skali szarości, jak również w specyficznej harmonii kontrastów. Srebrny komponent ucieszy oko i stworzy niezrównaną atmosferę także wówczas, gdy wnętrze łączy ze sobą w sposób eklektyczny elementy i bibeloty, lub gdy zostało ono zaaranżowane zdecydowanie nowocześnie. Antyczne lustro spełni swą rolę zarówno w ekstrawaganckiej, współczesnej sypialni, jak i w wyrafinowanym, ciekawie oświetlonym przedpokoju. Piękne lampy i lampki, oparte na metaloplastyce, wyposażone w srebrne, urodziwe akcenty – sprawdzą się nie tylko w przestrzeni mieszkalnej, ale i w eleganckim gabinecie, np.: we współczesnej kancelarii, niepozbawionej wyrazistej, graficznej oprawy.